ABD’li Araştırma Şirketi PEW’ in SonuçlarıABD’li araştırma şirketi PEW, 12 Haziran seçimi öncesinde yaptığı araştırmayla Türkiye’nin nabzını tuttu. Buna göre; Türkler ülkenin gidişatı konusunda geçen yıla göre daha iyimser.

– Günde 5 vakit namaz kılanların yüzde 64’ü, günde en fazla bir kez namaz kılanların yüzde 41’i, çok nadiren ya da sadece dini bayramlarda namaz kılanların ise yüzde 32’si Türkiye’nin gidişatından memnun olduklarını söyledi.

– Yaşlılar, gençlere oranla ülkenin içinde bulunduğu durumdan daha memnun. Yaşı 50 ve üzerinde olanların yüzde 64’ü, yaşı 30-49 arasında olanların yüzde 41’i, 30 yaşın altındakilerin ise yüzde 32’si Türkiye’nin içinde bulunduğu durumdan memnun olduklarını dile getirdi.

– Ankete katılanların yüzde 49’u ülke ekonomisinin iyi durumda, yüzde 48’i ise kötü durumda olduğunu belirtti. 2010’da memnun olanların oranı yüzde 34 iken, memnun olmayanların oranı yüzde 65’ti.

En çok güvenen Mısır
– Türkiye’nin de içinde bulunduğu 16 ayrı ülke vatandaşına Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a güvenip güvenmedikleri soruldu. Erdoğan’a en çok güvenen ülkenin Mısır olduğu saptandı. Mısırlılar’ın yüzde 78’i Erdoğan’a güvenirken, sadece yüzde 21’i güvenmiyor. Mısır’ı, Ürdün ve Lübnan takip ediyor.

– Türkiye, Erdoğan’a güvenen ülkeler sıralamasında 4. sırada yer aldı. Türkiye’de Erdoğan’a güvendiğini söyleyenlerin oranı yüzde 62, güvenmediğini söyleyenlerin ise yüzde 33. –
Erdoğan’a en az güvenenler ise İsrailliler. İsrailliler’in sadece yüzde 9’u Erdoğan’a güvendiğini belirtirken, yüzde 87’si güvenmediğini söyledi. Yahudi olan İsrailliler’in ise yüzde 95’i Erdoğan’a güvenmiyor. İspanyollar’ın da sadece yüzde 12’si Erdoğan’a güveniyor.

– 15 ülke vatandaşına Türkiye’ye nasıl baktıkları soruldu. Filsitinliler’in yüzde 70’i, Ürdünlüler’in yüzde 69’u, Lübnanlılar’ın ise yüzde 68’i Türkiye’ye olumlu baktığını dile getirdi. İsrailliler’in yüzde 83’ü, Almanlar’ın yüzde 54’ü, İspanyollar’ın da yüzde 40’ı Türkiye’ye olumsuz baktıklarını söyledi.

AB’ye destek düştü
– Türkiye’de AB üyeliğine olumlu bakanların oranı da 2005’ten bu yana yüzde 16 oranında düşmüş. Son yapılan araştırmada Türkler’in yüzde 52’sinin AB üyeliğini desteklediği, yüzde 42’sinin ise karşı çıktığı saptandı. 2005’te yapılan araştırmada, AB üyeliğini destekleyenlerin oranı yüzde 68 idi.
– Gençlerin AB üyeliğine, yaşlılara göre daha olumlu yaklaştıkları görüldü. 18 ila 29 yaş arasındakilerin yüzde 61’i , yaşları 30 ila 49 arasında değişenlerin yüzde 50’si, 50’in yaşın üzerindekilerin ise yüzde 43’ü AB üyeliğine sıcak baktığını söyledi.

Batı mı Doğu mu?
Araştırmanın Türkiye ayağında katılımcılara, ülkenin dış politikası hakkında görüşleri de soruldu. “Sizce Türkiye daha çok Avrupa’ya mı yoksa Ortadoğu’ya mı dönmeli?” sorusunu katılımcıların yüzde 25’i Ortadoğu’ya, yüzde 17’si Avrupa’ya diye yanıtlarken, yüzde 37’si bu soruya “Türkiye iki tarafa da eşit oranda yönelmeli” cevabını verdi.

Türkiye’yi AB’de isteyenler istemeyenler
Araştırmada Türkiye’nin yanı sıra İspanya, İngiltere, Litvanya, Polanya, Fransa ve Almanya’ya da Türkiye’nin AB üyeliğini nasıl değerlendirdikleri soruldu. Sonuçta, İspanyollar’ın Türkiye’nin AB üyeliğini, Türkler’den daha çok istedikleri görüldü. İspanyollar’ın yüzde 62’si Türkiye’nin AB’ye üyeliğini desteklediğini söyledi. Türkiye’nin AB üyeliğine en çok karşı çıkan ülke ise yüzde 71 ile Almanya oldu. 2005’ten bugüne İngiltere, Almanya, İspanya ve Polanya’nın Türkiye’ye verdiği destek düşerken, Fransa’da AB üyeliğini destekleyenlerin oranı yüzde 32’den 38’e yükselmiş.
(Milliyet)
Bu Konu İle İlgili Arama Yapabilirsiniz
Bu yazı Türkiye' den kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir